loader image

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Operacja mająca na celu promocję obszaru historycznej Ziemi Chełmińskiej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Cel operacji: promocja i wzrost atrakcyjności obszaru historycznej Ziemi Chełmińskiej poprzez stworzenie szlaku promującego lokalne dziedzictwo kulturowe oraz lokalną przedsiębiorczość na obszarze działania partnerskich LGD “Vistula-Terra Culmensis -Rozwój przez tradycję”, ” Zakole Dolnej Wisły” oraz Ziemia Gotyku.

Tytuł projektu: Skarby Ziemi Chełmińskiej.

Skarby Ziemi Chełmińskiej logo

PARTNERZY


Generic selectors
Wyłącznie dokładnie pasujące treści
Szukaj w tytułach wpisów
Szukaj w treści strony

Unisław


Gospodarstwo Zielarskie Wróbel

Gospodarstwo zielarskie Państwa Wróbel to rodzinne dzieło, które czerpie z  tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie oraz nowoczesnej wiedzy i dbałości o jakość produkowanych tu ziół. Właściciele od lat kontrolują produkcję na każdym jej etapie, a dzięki  wieloletniemu doświadczeniu, bardzo dobrej jakości gruntów rolnych, czystych i nieskażonych przemysłem terenów Basenu Unisławskiego gwarantują herbatki i przyprawy wyjątkowo zdrowe, smaczne i aromatyczne. Pola uprawne znajdują się na obszarze pradoliny Wisły w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody, w samym środku Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły, co ma niemały wpływ na wysoką jakość produktów finalnych.  Naturalne i starannie wyselekcjonowane zioła z tutejszego gospodarstwa  m.in: mięta pieprzowa, melisa lekarska, tymianek pospolity, majeranek ogrodowy, lebiodka (oregano), cząber posiadają certyfikat ekologiczności. Dodatkowo potwierdzeniem  wyjątkowych walorów i wieloletniej tradycji uprawy mięty pieprzowej w okolicach Gołot jest wpisanie jej w 2018 r. na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nie tylko woń mięty i innych ziół króluje w tutejszym gospodarstwie, albowiem jego gospodyni specjalizuje się również w wypieku pysznego, pachnącego domowego chleba, którego jakość docenia  coraz większe grono powracających klientów. Ponadto specjalnością tutejszej kuchni są także tradycyjne, domowe pierogi z różnymi farszami do wyboru. Wszystkie produkty jakie oferuje gospodarstwo  można zamówić telefonicznie a następnie odebrać w gospodarstwie.

 

Dane kontaktowe:

Gospodarstwo Zielarskie Agnieszka i Piotr Wróbel

Adres: Gołoty 37, 86-260 Unisław

tel. 518 160 185

agmatr.pw@wp.pl

www.ziolawrobel.pl

Izba Pamięci – Dom Wiejski w Gołotach 

Dom wiejski w Gołotach to miejsce spotkań, integracji mieszkańców wsi oraz kultywowania tradycji zakorzenionych w kulturze obszarów wiejskich Ziemi Chełmińskiej. Z inicjatywy Rady Sołeckiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem Leokadii Lasota w 2009 r. powstała tu wyjątkowa wystawa upamiętniająca czasy minionych pokoleń, dawnych mieszkańców wsi oraz historię rozwoju rolnictwa na przestrzeni niemal stu lat. Przedmioty, które można tu zobaczyć zostały przekazane przez mieszkańców Gołot, wiele z nich to cenne pamiątki rodzinne. Pieczołowicie katalogowane i opisane, stanowią eksponaty muzealne nasycone wspomnieniami gołockich rodzin. Od zapomnienia i zniszczenia uratowane zostały tu dawne sprzęty gospodarskie oraz artykuły gospodarstwa domowego. Można tu zobaczyć m.in. cepy, szundy, narzędzia stolarskie,  kołowrotki, tarki do prania i wiele innych. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest stara piła do drewna pochodząca z 1920 r. Dbałość o zachowanie wspomnień przejawia się tu nie tylko pamiątkowych  przedmiotach życia codziennego na wsi, ale także w wielu fotografiach upamiętniających jej mieszkańców. W gablotach na ścianach widnieją stare zdjęcia obrazujące dawne prace polowe, żniwa oraz pierwszych osadników wsi po parcelacji w latach 1934-1936.Dwa pomieszczenia zaaranżowano na  izby domu wiejskiego sprzed kilkudziesięciu lat, gdzie odwiedzający mogą poczuć się jak w domu swoich przodków. Jest tu łóżko z siennikiem nakryte  haftowaną, wykrochmaloną pościelą, stare rzeźbione meble oraz wiele przedmiotów codziennego użytku. W kuchni prócz starych mebli i artykułów gospodarstwa domowego znajduje się piec chlebowy, zbudowany w 2010 r. według tradycyjnych metod, w którym mieszkańcy wsi wypiekają chleb na imprezy sołeckie i gminne.Izbę Pamięci można zwiedzać, po uprzednim umówieniu terminu z p. Sołtys Leokadią Lasota. 

 

Dane  kontaktowe:

Adres: Gołoty

86-260 Unisław 

Kościół w Grzybnie

W miejscowości Grzybno zachował się piękny gotycki kościół parafialny p.w. Świętego Michała Archanioła z przełomu XIII i XIV w. Świątynia postawiona została na planie prostokąta z nieobrobionych kamieni polnych z niewielkim udziałem cegły. Budynek charakteryzuje się schodkową formą wschodniego szczytu oraz przesklepieniem wnętrza drewnianą kolebką. Wieża kościelna w dolnej części zbudowana została z kamienia i posiada gotyckie schody w grubości muru.  Zaś jej górna część wykończona jest drewnianą konstrukcją szkieletową. Dach na wieży jak i nad nawą pokryty jest dachówką ceramiczną. Wnętrze świątyni skrywa prawdziwe skarby, a jednym z nich jest zachowana z czasów budowy granitowa kropielnica. Ołtarz główny pochodzący z XVII wieku ozdobiony malowanym na desce obrazem Matki Boskiej, antependium zdobionym kurdybanem z 1730 r. Znajdują się tam także dwa rokokowe ołtarze boczne, barokowy krucyfiks z XVII w a także wieloboczna ambona. Od zachodu usytuowany jest chór muzyczny z XIX w podparty przez cztery kolumny. Ciekawostką tego miejsca jest fakt, iż rolę proboszcza w 1893 – 1914 pełnił ks. Stanisław Kujot, ceniony na Ziemiach Chełmińskich i Pomorzu historyk. Przysłużył się w dziejach kościoła w Grzybnie, za jego czasów dobudowano południową kruchtę. Zmarł w Grzybnie 5.12.1914 r. i został pochowany na przykościelnym cmentarzu.

 

Dane kontaktowe:

Parafia pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Grzybnie

Adres: Grzybno, 

86-260 Unisław

tel. (0-56) 686 80 19

Kościół w Kokocku

Kościół został zbudowany w 1834 r. w miejscu starej drewnianej świątyni postawionej przez Krzyżaków w XIV wieku. Kokocko jest miejscowością leżącą na terenach zalewowych Wisły i w roku 1855 r.  kościół poważnie ucierpiał w skutek powodzi. Okoliczni mieszkańcy prowadzili w nim prace remontowe, aż do 1862 r. W 1864 otrzymał on wezwanie Kościoła Zbawiciela, a w roku 1877 wzbogacił się o dwa żeliwne dzwony.  Początkowo była to świątynia ewangelicka. Po 1945 r. przejęta została przez parafię rzymsko-katolicką i przeszła pod nowe wezwanie Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny. Obecnie jest kościołem  filialnym Parafii pod wezwaniem św. Barbary w Starogrodzie.  Jest to budynek o ciekawej architekturze szkieletowej. Został postawiony na planie prostokąta i wzniesiony w stylu klasycystycznym. Nad wejściem głównym znajduje się drewniana wieża pełniąca rolę dzwonnicy. Na ścianach bocznych, podzielonych na dwie części znajdują się dwa rzędy po siedem jednakowych okien wykończonych gzymsami, podkreślających dwukondygnacyjność świątyni. Wnętrze kościoła kryje dwa rzędy kolumn doryckich, przedłużonych o dodatkowe kolumny podtrzymujące strop i dwuspadowy dach kryty dachówką. Kościół podzielony jest na trzy nawy. W zachodniej części znajduje się chór, a naprzeciw dobrze zachowany ołtarz w stylu klasycystycznym. Charakterystyczne w szkieletowych budowlach połączenie drewna i tynkowanych, bielonych ścian stanową jedyny taki, dobrze zachowany kościół ewangelicki na ziemi chełmińskiej.

 

Adres Parafii:

Parafia pod wezwaniem św. Barbary

Starogród 49

86-200 Chełmno

tel. (0-56) 676 31 32

Kościół w Unisławiu

Świątynia ta stanowi najcenniejszy zabytek architektury Unisławia, który  usytuowany jest w centrum  wsi przy skrzyżowaniu dróg do Chełmna, Bydgoszczy i Torunia. Neogotycka budowla jest pamiątką zamierzchłych czasów, związanych z początkami osadnictwa na tym terenie Ziemi Chełmińskiej. Kościół wzniesiony został pod koniec XIII wieku – w czasach zwierzchnictwa Zakonu Krzyżackiego. W 1466 r. po wypędzeniu Krzyżaków z Ziemi Chełmińskiej, wraz z całą wsią znalazł się w rękach kapituły chełmińskiej, a na początku XVI w. stanowił część włości  biskupstwa chełmińskiego zorganizowanych w tzw. klucz starogrodzki. Konsekrowany został ponownie w 1728 roku, co było efektem odbudowy  po wojnach szwedzkich. Kościół był wielokrotnie rewitalizowany i  przebudowywany, jego obecny wygląd zaledwie w kilku elementach przypomina średniowieczną gotycką świątynię jaką był pierwotnie.  Najstarszym fragmentem jest zachowana do dzisiaj część frontowa budowli wzniesiona z polnych kamieni, a także część górna nawy oraz środkowa część ściany frontowej wymurowana z bloków granitowych. Z początkiem XX wieku świątynia przybrała  formę neogotycką, zachowując z pierwotnej budowli prezbiterium przekształcone na kruchtę wejściową i częściowo  mury nawy. Dodana została część zachodnia z transeptem, prezbiterium i wieżą, których ściany zbudowano z cegły.Elementy wnętrza świątyni  pochodzą  z XVII i XVIII w. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z bogatą dekoracją roślinną, wsparty kręconymi kolumnami oraz  średniowieczna granitowa kropielnica.

 

Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu 

ul. Chełmińska 57, 

86-260 Unisław

Tel: (0-56) 686 60 23,

e-mail: biuro@parafia-unislaw.pl

Magiczny Stok w Unisławiu

Magiczny Stok w Unisławiu to jedyny profesjonalny ośrodek narciarski w województwie Kujawsko-Pomorskim, który zimą oferuje narty i snowboard na zboczu Pradoliny Wisły, zaś latem zaprasza do parku rozrywki z wieloma atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.W sezonie zimowym Stok dysponuje: trasą zjazdową o długości 400 m z różnicą wzniesień do 40 m, armatkami śnieżnymi oraz ratrakiem, które zapewniają doskonałe dośnieżenie i przygotowanie trasy, a także profesjonalne oświetlenie stoku, trzy  wyciągi narciarskie oraz  największą  w regionie wypożyczalnię nart i snowboardów. Dla miłośników sportów zimowych posiadających własny sprzęt narciarski znajduje się tu również profesjonalny serwis z dostępnymi usługami: szlifowania i ostrzenia krawędzi oraz woskowania ślizgów nart i desek snowboardowych. Strudzonych zimowym szaleństwem przybyszów zaprasza Knajpa Cud z widokiem na stok serwująca pyszną ciepłą strawę i grzańca.W sezonie letnim Stok oferuje liczne  iście magiczne atrakcje, które zapewniają niezapomniane wrażenia: obrotowy kosmiczny tunel, symulator lotu szybowcem, chata, która wymiata, labirynt luster, symulator trzęsienia ziemi, gry w wirtualnej rzeczywistości, euro-bungee, pokój Amesa, dmuchane zamki, łódeczki oraz instalacje edukacyjne „lecimy w kulki”.Pobyt na Magicznym Stoku to zetknięcie z naturą . Ze Stoku rozpościera się urokliwy, pełen barw krajobraz Ziemi Chełmińskiej. Odosobnione położenie Stoku sprawia, że można zaobserwować tutaj wiele gatunków polskiej flory i fauny oraz jednocześnie napawać się ciszą i niezmąconym miejskim zgiełkiem spokojem. Jest to idealne miejsce wypoczynku i rekreacji.

 

Lokalizacja i dane kontaktowe:

Raciniewo, 86-260 Unisław

Tel. 601 099 979, 

e-mail: magicznystok@onet.pl

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Łowieckiej, Strzelnica

W 2015 roku z inicjatywy Koła Łowieckiego Bażant powstał w Raciniewie profesjonalny Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Łowieckiej. Przy udziale funduszy Unii Europejskiej w niedługim czasie udało się stworzyć wyjątkowe miejsce z którego korzystają myśliwi, dzieci i młodzież podczas lekcji przyrody, miłośnicy przyrody oraz amatorzy strzelectwa. Głównym założeniem tego miejsca jest edukacja przyrodniczo-łowiecka skierowana do dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Ośrodek stale rozwija się i pozyskuje nowe środki na edukację i doposażenie. Rocznie z tego miejsca korzysta około 1 500 osób. Budynek posiada w pełni wyposażoną salę dydaktyczną z projektorem i ekranem. Nauczyciele mogą organizować tu ciekawe lekcje w terenie, które są atrakcyjną formą edukacji połączonej z aktywnością na świeżym powietrzu. Ośrodek posiada dwie ścieżki edukacyjne z licznymi tablicami pełnymi wiedzy przyrodniczej. Pierwsza ścieżka prezentuje  zwierzynę łowną  i znajduje się tuż przy budynku.  Druga zaś usytuowana jest obok zagrody dla danieli przy wyciągu narciarskim. Rozpoczyna się ławo-stołem zadaszonym, a kończy tarasem widokowym, z którego można podziwiać zwierzynę oraz przepiękne widoki na pradolinę Wisły.  Miejsce to jest nie lada gratką dla miłośników strzelectwa, albowiem na teranie ośrodka znajduje się świetnie wyposażona strzelnica. Można tu sprawdzić swoje umiejętności zarówno przy użyciu krótkiej jak i długiej broni.Ośrodek nie ma stałych godzin pracy zatem osoby chętne do zwiedzania muszą się uprzednio umówić telefonicznie bądź mailowo.

 

Dane kontaktowe:

Koło Łowieckie Bażant

Adres: 86-260 Unisław

Tel.: 604 18 65 27

e-mail: p.karunislaw@interia.eu

Pasieka Miś

Przybysze znajdą tu najwyższej jakości miody tradycyjne w wielu odmianach, tradycyjnie szlachetne, zdrowe miody lipowe, wielokwiatowe, spadziowe, wrzosowe i inne.Tradycje pszczelarskie, ogromne zamiłowanie i szacunek do pszczół, jakimi darzą je właściciele pasieki w połączeniu z  doskonałą lokalizacja sprawiają, że tutejsze miody są jednymi z najprzedniejszych w regionie. Szeregi wielobarwnych uli Pasieki Miś usytuowane są w dwóch miejscach na zboczu pradoliny Wisły, stanowiącym obszar  o wyjątkowych walorach przyrodniczych, chroniony przez Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Lokalizacja pasieki wpływa na jakość i różnorodność tutejszych miodów, albowiem naturalnych pożytków tu pod dostatkiem, a ich wzbogaceniem są wonne lawendy, przegorzany, kocimiętki, trojeść czy lebiodka. W pasiece istnieje możliwość obserwacji pracowitych pszczół wewnątrz roju dzięki przeszkleniom wbudowanym w tylne ściany  uli, co jest atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Gospodarze zapraszają do do spróbowania swoich sił przy pracach w pasiece oraz pokazach odlewania świec z wosku pszczelego, zaś dla zainteresowanych organizują także wykłady i pogawędki o pszczelarstwie. Podczas wizyty pasiece można skosztować miodów, lemoniady pszczelarza oraz miodu syconego.Miody z Rejonu Dolnej Wisły pozyskiwane  w Pasiece Miś znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Krystyna i Mieczysław Misiaszek

ul. Osiedlowa 17 

Tel. 56 686 62 35, 509 340 980

e-mail: mieczyslaw_misiaszek@wp.pl

Pasieka rodzinna M. S. Kurdynowscy

Miody z Rejonu Dolnej Wisły pozyskiwane są z pasiek znajdujących się na terenie Chełmińskiego i Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. Słyną z wybitnych walorów smakowych docenianych w całej Polsce oraz  zagranicą. Na terenie Grzybna znajduje się rodzinne gospodarstwo pszczelarskie, które słynie z produkcji wyjątkowej jakości miodów i innych produktów pszczelich, takich jak pyłek kwiatowy i kit pszczeli (propolis). Od 20 lat ojciec i syn  z pasją i poświęceniem sprawują pieczę nad około 80 rodzinami pszczelimi, przywiązując ogromną wagę do zachowania czystości oraz walorów leczniczych i smakowych tutejszych miodów i innych produktów pszczelich. Ogromne znaczenie ma sprzyjająca lokalizacja pasieki usytuowana w  czterech miejscach okolic  Grzybna i Trzebcza Szlacheckiego, z dala od ruchliwych dróg, na obszarze nieuprzemysłowionym. Od wczesnej wiosny do jesieni te pracowite owady czerpią z naturalnych pożytków dostarczanych przez pola, łąki, drzewa owocowe i dziko rosnące zioła. Gospodarze szczególną uwagę przywiązują do  utrzymania ekologicznego sposobu pozyskiwania produktów pszczelich, posiadają wiele certyfikatów potwierdzających wysokie kwalifikacje oraz umiejętności w zawodzie pszczelarza, w tym certyfikat „prowadzenia pasieki metodami ekologicznym”. Dzięki utrzymywaniu pasieki w zgodzie z naturalnym cyklem pracy pszczół te niezwykle owady czynią ul prawdziwą apteką bożej natury, zaś tutejsze miody źródłem zdrowia.  Miody są bowiem nie tylko słodkim przysmakiem, dodatkiem do aromatycznych dań i napojów, ale również doskonałym antybiotykiem o działaniu przeciwzapalnym i  antyseptycznym.

 

Dane kontaktowe:

Adres: Grzybno 131 86-260 Unisław

Tel: 507 273 733 lub 503 398 736

e-mail: kurdynowski.miroslaw@gmail.com


Adres

Sztynwag 46, 86-302 Sztynwag

Telefon

501-795-541 / 695-263-202

E-mail

sekretariat@lgdvistula.org

Wszystkie prawa zastrzeżone skarbychelminskie.pl – 2018 Copyright