loader image

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Operacja mająca na celu promocję obszaru historycznej Ziemi Chełmińskiej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Cel operacji: promocja i wzrost atrakcyjności obszaru historycznej Ziemi Chełmińskiej poprzez stworzenie szlaku promującego lokalne dziedzictwo kulturowe oraz lokalną przedsiębiorczość na obszarze działania partnerskich LGD “Vistula-Terra Culmensis -Rozwój przez tradycję”, ” Zakole Dolnej Wisły” oraz Ziemia Gotyku.

Tytuł projektu: Skarby Ziemi Chełmińskiej.

Skarby Ziemi Chełmińskiej logo

PARTNERZY


Generic selectors
Wyłącznie dokładnie pasujące treści
Szukaj w tytułach wpisów
Szukaj w treści strony

Gmina Radzyń Chełmiński


Budynek Urzędu Miasta i Gminy przy Pl. Tow. Jaszczurczego poch. z II poł. XIX w

.Przy Placu słynnego chełmińskiego Towarzystwa Jaszczurczego, którego członkowie spotkali się znajduje się budynek urzędu miasta, który zdobi herb miasta. Włodarze i urzędnicy pracują w dwóch budynkach. Ten po lewej, właśnie z herbem miasta, to klasycyzujący w stylu budynek z wieku XIX, który zdobi wydatny gzyms wsparty na konsolkach zdobionych główkami lwów. Był to dawny sklep kolonialny Antona Fahla, w którym można się było zaopatrzyć w artykuły drogeryjne, kawę, herbatę i różne wykwintne alkohole. Do wnętrza sklepu z rynku prowadziły schody, które dziś już, podobnie jak wejście główne nie istnieją. Budynek po prawej to budowla neogotycka, którą z kolei dekoruje prosty gzyms kostkowy. Dawniej był to hotel i restauracja Lehmanna, należący do Hermanna Schmidtke. Nie trzeba było jednak wchodzić do środka budynku, bowiem przed nim znajdowały się dwie zadaszone, drewniane kawiarenki, w których można było wypić małą kawę, poczytać prasę i zjeść ciastko. Dawny wygląd budynków zachowały szczęśliwie pocztówki z początku XX wieku.

Kościół parafialny pw. Św. Anny w Radzyniu Chełmińskim

No more buffering – create, style and enjoy. Our user interface was built on React – the most efficient JavaScript library. We guarantee you will love the difference in performance.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Zamek można podziwiać na XIX rycinach, XX wiecznych pocztówkach i tysiącach zdjęć wykonywanych aparatami przez turystów odwiedzających Radzyń Chełmiński. Ruiny krzyżackiej warowni stały się niedawno wdzięczną scenografią filmu „Pan samochodzik i templariusze” a dziś tłem dla zmagań rekonstruktorów, którzy zakuci w zbroje dźwiękiem mieczy i bojowymi okrzykami umilają pobyt gości podczas różnych wydarzeń związanych z zamkiem i miastem. Krzyżacka warownia powstała już w XIII wieku: w 1234 roku była to fortyfikacja drewniano-ziemna, potem w latach 70-tych już murowana, ale zniszczona przez Prusów. Jej relikty włączono w nowy zamek wzniesiony w latach 1310-1300. Czworoboczny zamek wysoki z sypialnią braci, pokojami świetlicy, kaplicą i jadalnią oraz z wysoką wieżą zaprojektował architekt zamku w Gniewie i prezbiterium kościoła św. Jakuba w Toruniu. Z zamku wyjeżdżało się na duże przedzamcze, otoczone podobnie jak zamek murami i fosami. Dziś pokrzyżacka już warownia to trwała ruina, która powstała w wyniku zniszczeń dokonanych podczas potopu szwedzkiego a później przez rozbiórkę w czasach pruskich. Tą jednak powstrzymano, mury zabezpieczono a w XIX i XX wieku poddano różnym pracom konserwatorskim. Dzięki temu wszyscy chętni znajdą w Radzyniu Chełmińskim świetne tło do ciekawych zdjęć.


Adres

Sztynwag 46, 86-302 Sztynwag

Telefon

501-795-541 / 695-263-202

E-mail

sekretariat@lgdvistula.org

Wszystkie prawa zastrzeżone skarbychelminskie.pl – 2018 Copyright