loader image

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Operacja mająca na celu promocję obszaru historycznej Ziemi Chełmińskiej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Cel operacji: promocja i wzrost atrakcyjności obszaru historycznej Ziemi Chełmińskiej poprzez stworzenie szlaku promującego lokalne dziedzictwo kulturowe oraz lokalną przedsiębiorczość na obszarze działania partnerskich LGD “Vistula-Terra Culmensis -Rozwój przez tradycję”, ” Zakole Dolnej Wisły” oraz Ziemia Gotyku.

Tytuł projektu: Skarby Ziemi Chełmińskiej.

Skarby Ziemi Chełmińskiej logo

PARTNERZY


Generic selectors
Wyłącznie dokładnie pasujące treści
Szukaj w tytułach wpisów
Szukaj w treści strony

Dąbrowa Chełmińska


Agroturystyka Gzinianka

„Serdecznie zapraszamy do naszej Gzinianki

Tu dobre zjesz mięsko, wypijesz maślanki.

Obiadki są pyszne, przytulne pokoje

Wpadnij z rodzinką lub tylko we dwoje.

Latem połowy, wycieczki i taniec,

Zimą są narty, łyżwy i grzaniec.

Jesienią w lesie grzybów jest w brud,

A wiosną bez, jaśmin, kalina – jest CUD !

Dookoła zabytki i piękne pejzaże,

A u nas rodzinnie – nikt pracować nie każe !

Tutaj jest grill, ognisko i łowisko –

Masz ochotę? – Do nas blisko !

Kto był tutaj, nas rekomenduje

Bo każdy Gość w Gziniance cudownie się czuje! „

 

Taką rymowanką właściciele tego urokliwego miejsca zapraszają gości w progi swego gospodarstwa. Miejsce to bowiem charakteryzuje się wyjątkową domową atmosferą , sielskością ukrytą w każdym detalu zagospodarowania terenu i wystroju przytulnych wnętrz oraz przede wszystkim doskonałej jakości swojskim jedzeniem. Kto raz tu zawita, spróbuje domowych wędlin, serów, pasztetów, powideł śliwkowych na kromce chleba na zakwasie prosto z pieca oraz choćby krztyny owocowej nalewki, ten marzy o kolejnej wizycie w Gziniance.  Gospodarstwo jest doskonałym miejscem do spędzenia wolnego czasu zarówno dla osób starszych, jak i młodych. Przez cały rok do dyspozycji gości jest pięć pokoi dwu-, trzy- i czteroosobowych  z pełnym węzłem sanitarnym, ogrzewaniem i niezależnym wejściem, łącznie do 20 miejsc noclegowych. Ofertę wzbogacają liczne atrakcje: wiejskie zoo, w tym ptactwo ozdobne, kucyk i owce, boisko do siatkówki i badmintona, staw rybny, miejsce na ognisko oraz grilla. Znajdują się tu również dwie sale biesiadne, w tym jedna półotwarta, gdzie w iście wiejskim klimacie można zorganizować imprezę okolicznościową czy firmową. Spokojna okolica , otoczenie lasów Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego oraz piękne widoki na pradolinę Wisły sprawiają, że jest to wymarzone miejsce do spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu.  Gzinianka jako uczestnik Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych oferuje również ciekawe warsztaty o różnej tematyce, m.in.: krowa jako żywicielka rodziny”, „wieś decoupage”, „każdy może być piekarzem”.Miejsce to było wielokrotnie doceniane i nagradzane m.in. zajęcie I miejsca w konkursie AGRO-WCZASY w latach 2011 i 2013 za najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w województwie Kujawsko-Pomorskim.  

  

Dane kontaktowe:

Adres: Gzin 76,

86-070 Dąbrowa Chełmińska, 

TEL.: 52-38-16-152 lub 514 814 308

e-mail: gzinianka@agro.turystyka.pl

www.agro.turystyka.pl

Chata Chlebowa w Dąbrowie Chełmińskiej

Jest na Ziemi Chełmińskiej miejsce, gdzie dawna tradycja wypiekania chleba na zakwasie w piecu kamiennym  opalanym drewnem nadal żyje i dzięki przekazywanej z pokolenia na pokolenie recepturze jest kultywowana. Tu również zwyczaje polskiej wsi żyją i przyciągają przybyszów tęskniących za dotykiem natury, sielskością i swojskimi specjałami.W Dąbrowie Chełmińskiej przy ulicy Rzemieślniczej przekraczając bramę wjazdową posesji pod numerem 31 wkraczamy w inny świat, podróżujemy w czasie do lat dziecięcych naszych dziadków i pradziadków. Na ponad 200 metrach kwadratowych powstał mini skansen dawnej wsi, w sercu którego właściciele zbudowali iście magiczne miejsce – izbę przy piecu chlebowym. Najważniejszym elementem izby jest  odwzorowany na tradycyjnym, kamienny piec chlebowy, w którym niemal codziennie wypiekane są świeże bochenki, zawierające w sobie całą dobroć chleba wiejskiego – chrupiącą skórkę, wspaniały smak i aromat. Chleb żytni wypiekany na zakwasie na liściach chrzanu, naturalny tak jak przed wieloma laty, którego smaku i zapachu nie można zapomnieć to jeden z produktów marki lokalnej Zakola Dolnej Wisły.Gospodarze tego wyjątkowego miejsca oferują czynnie i przyjemnie  spędzony czas  przez  dzieci i dorosłych podczas warsztatów, gdzie samodzielnie można ugnieść ciasto i wypiec własny bochenek A wszystko to umilone przyśpiewką na ludową nutę. Dodatkowymi atrakcjami są pokazy i warsztaty wyrabiania  masła w kierzance, zabawy z wiejskimi tradycjami: noszenie  żywej wody ze studni na szundach, pranie na tarze,  kręcenie wełny na kołowrotku.  Na osłodę na gości czeka podobiadek z kompotem i wafle dziadka z wafelnicy na węgiel i wiele innych atrakcji , a wszystko w towarzystwie  koguta Teodora drugiego i paniuś  kurek.

 

Kontakt: 

Beata Tomaszewska, 

ul. Rzemieślnicza 31, 

86-070 Dąbrowa Chełmińska

Tel. 604-990-584, 

e-mail: beatatomaszewska@poczta.fm

Ekogościniec Pachotówko

Właściciele Ekogościńca Pachotówko oddają do dyspozycji gości miejsce szczególne i unikane na mapie, albowiem otoczone 5 rezerwatami przyrody, na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Ta doskonała lokalizacja położona jest w miejscowości Gzin, pomiędzy Bydgoszczą, Toruniem i Chełmnem, w pobliżu Dąbrowy Chełmińskiej i Unisławia.To idealne miejsce dla osób pragnących zostawić za sobą miejski zgiełk i rozsmakować się w prawdziwie wiejskim klimacie, któremu sprzyja wyjątkowo urokliwie zaaranżowana zieleń, pełna kwiatów i roślin ozdobnych w sąsiedztwie pachnącego lasu.Do dyspozycji gości jest 27 miejsc noclegowych w komfortowych pokojach z łazienkami. Nie brakuje tu również miejsc do biesiadowania, na salach urządzonych w rustykalnym stylu można urządzić wyjątkowe, kameralne wesele, komunię i inne imprezy okolicznościowe z pełnym swojskich specjałów stołem. Do biesiadowania w plenerze zachęcają dwie drewniane altany, murowany grill i miejsce na ognisko. Gospodarze prowadzą gościniec z poszanowaniem natury i ekologii. Dokładają wszelkich starań, aby kuchnia oferowana gościom w całości pochodziła z własnych zbiorów i spiżarni. Specjalnością kuchni Pachotówka są dania i wyroby z gęsiny, perliczek i kurki zielononóżki. Wypoczynek w miłej domowej atmosferze mogą spędzić tu zarówno osoby starsze, samotne jak i rodziny z dziećmi. Dla maluchów znajduje się tu plac zabaw z drewnianym domkiem, huśtawkami i wieloma atrakcjami w plenerze. Ekogościniec należy do ogólnopolskiej sieci zagród edukacyjnych i organizuje warsztaty dla gości i grup zorganizowanych o tematyce ekologicznej m.in.: wyplatanie wianków i stroików  z kwiatów i ziół, darcie pierza, gęsia uczta – warsztaty kulinarne oraz wiele innych.Do relaksu i aktywności na łonie natury zachęcają organizowane tu spacery „Gzining Walking” po malowniczych okolicach Gzina.Pełna oferta znajduje się na stronie: www.pachotowko.pl

 

Dane kontaktowe:

Ekogościniec Pachotówko

Gzin 24, 86-070 Dąbrowa Chełmińska

Tel. 52 381 64 31/796 066 518, 

adres e-mail: gzin24@pachotowko.pl

www.pachotowko.pl 

Gospodarstwo Agroturystyczne „Zacisze”

Gzin jest miejscowością z bogatą i ciekawą historią, na jego terenie znaleziono ślady grodziska kultury łużyckiej. Miłośnicy spacerów i aktywnego trybu życia mogą korzystać ze ścieżek pośród lasów i napawać się widokami przepięknej okolicy. W tak sprzyjających okolicznościach przyrody Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego zlokalizowana jest agroturystyka „Zacisze”. Aby zapomnieć o miejskim zgiełku i wypocząć na łonie natury nawet nie trzeba opuszczać jej terenu, albowiem liczy on aż dwa hektary i otoczony jest lasem. Dużym atutem tego miejsca są dwa stawy z drewnianymi pomostami i wysepką. Można popływać łódką, rowerem wodnym oraz skorzystać z łowiska przy użyciu własnego lub wypożyczonego sprzętu.W ofercie agroturystyki znajdują się noclegi w pokojach dwu-, trzy- i czteroosobowych. Każdy pokój wyposażony w łazienkę, telewizję, z zapewnionym dostępem do w pełni wyposażonej kuchni. Istnieje również możliwość wynajęcia całego domku holenderskiego. Gospodarze oprócz noclegów oferują swoim gościom organizację imprez okolicznościowych zarówno w plenerze, jak i przestronnej sali biesiadnej, w której mieści się nawet 100 gości. Można tu urządzać komunie, chrzciny i wesela oraz imprezy firmowe takie jak: spotkania biznesowe czy integracje. Specjalnością proponowaną szczególnie parom młodym są imprezy w folkowym klimacie, które cieszą się coraz większą popularnością. Dodatkowym atutem jest możliwość organizacji tu ślubów cywilnych w plenerze.Istnieje tu również bogate zaplecze do spotkań i relaksu na świeżym powietrzu – piękna altanka widokowa, miejsce na ognisko i grilla. Jest to przyjazne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Znajduje się tu plac zabaw, kort tenisowy, boisko do siatkówki plażowej i mnóstwo miejsca do bezpiecznej zabawy. To co nas czeka w tym wyjątkowym miejscu mieści się w jego nazwie – las, cisza, spokój…. ”Zacisze”.

 

Dane kontaktowe:

Adres: Gzin 39, 86-070 Dąbrowa Chełmińska,

Tel: 52 381 60 04, 694 523 958

e-mail: naszezacisze@wp.pl

www.gzin.com.pl

Kościół w Boluminku

Kościół p.w. św. Wojciecha i św. Katarzyny  wzniesiony został w latach 1755-77 w miejscu poprzedniego drewnianego datowanego na rok 1667 r. Budynek  orientowany, murowany z cegły, otynkowany i jednonawowy w latach 1909-1910 został gruntownie przebudowany, powiększony o transept i nowe prezbiterium z dwiema zakrystiami po bokach oraz wieżę od zachodu. Z późnobarokowej świątyni zachowała się nawa na rzucie wydłużonego prostokąta. W solidnej  konstrukcji zabytku szczególną uwagę wzbudza wieża, której kwadratowa budowa zwieńczona została pięknym pękatym dachem wykończonym iglicą, na wierzchołku której widnieje krzyż.Wśród wyposażenia kościoła na szczególną uwagę zasługuje gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z około 1500 r., rzeźby popiersi dwóch papieży z pierwszej połowy XVI w., chrzcielnica z początku XVII w. oraz organy o zewnętrznej oprawie neoklasycystycznej i współczesnym ich wyposażeniu zbudowane w 1910 roku.

 

Parafia p.w. Świętych Wojciecha i Katarzyny w Boluminku

Boluminek 11, 86-070 Dąbrowa Chełmińska

tel.(0-52) 381 62 22, 

e-mail: biuro@parafia-boluminek.pl

Rezerwat Wielka Kępa Ostromecka i Las Mariański

Gmina Dąbrowa Chełmińska to obszar, który obfituje w miejsca o wyjątkowych walorach krajobrazowo-przyrodniczych . Wśród nich na szczególną uwagę zasługują rezerwaty przyrody „Las Mariański”  oraz „Wielka Kępa Ostromecka”. Ten pierwszy położony jest na stromym zboczu doliny Wisły i rozpościera się na północ od Ostromecka. Rezerwat zwany niegdyś parkiem Marii swą nazwę zawdzięcza od imienia Marty Matyldy Marii Alvensleben-Schӧnborn spadkobierczyni majątku w Ostromecku. Jej imieniem nazwano także źródło znajdujące się na terenie rezerwatu, z którego do dziś czerpana jest woda o znakomitych właściwościach alkalicznych. Rezerwat został utworzony w 1958 w celu ochrony i zachowania cennych walorów krajobrazowych, przyrodniczych, a także naukowych. Miłośnicy flory znajdą tu mnóstwo ciekawych gatunków drzew. Królują tu graby zwyczajne, sosny zwyczajne, buki oraz jesiony wyniosłe. Można tu znaleźć także występujące pojedynczo gatunki drzew takie jak klon zwyczajny, jawor, topola osika, topola biała, olcha szara, brzoza zwisła. Rezerwat jest udostępniony  wyłącznie dla amatorów pieszych wędrówek. Przez „Las Mariański” przebiega blisko 1,5 kilometrowy odcinek żółtego szlaku, który spacerem pokonuje się w niespełna godzinę. Rezerwat  „Wielka Kępa Ostromecka” znajduje się na równinie zalewowej i zajmuje powierzchnię 31,78 ha. Na jego terenie znajdują się liczne starorzecza tzw. ostrogi regulacyjne będące wynikiem regulacji rzeki Wisły na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Najdłuższa osiąga długość około 230 metrów. Znajdujące się tu lasy łęgowe mają ogromną wartość przyrodniczą. Są to bowiem najżyźniejsze i najbardziej różnorodne lasy w naszej strefie klimatycznej. Znaleźć tu można stare drzewostany topolowe, niektóre z nich to nawet 200 letnie pomnikowe egzemplarze. Jest to najstarszy rezerwat przyrody w Dolinie Dolnej Wisły ustanowiony w sierpniu 1953 roku. Lasy Łęgowe ze względu na bliskie położenie Wisły zamieszkuje wiele gatunków ptaków. Dobrze czują się tu gatunki takie jak bielik, zimorodek, jarzębatka. Gęsto zarośnięte, często zalewane tereny stanowią nie lada wyzwanie  dla pieszych miłośników przyrody.

Stadnina koni w Otowicach

W miejscowości Otowice, do której łatwo trafić przemierzając trasę z Unisławia w kierunku Dąbrowy Chełmińskiej  z oddali można dostrzec ogrodzone padoki w otoczeniu lasu,  po których z wdziękiem poruszają się konie z tutejszej stadniny. Piękne, masywne, szlachetne konie rasy zimnokrwistej w liczbie 60 sztuk tworzą niepowtarzalny obraz , którego widokiem mogą cieszyć oko odwiedzający te urokliwe okolice.Stajnia w Otowicach powstała w 2002 roku, początkowo przeznaczona była dla celów prywatnych, jednak z biegiem lat oraz wzrostem liczby koni stworzyła atrakcyjną ofertę dla klientów.  Można tu skorzystać z profesjonalnych lekcji nauki jazdy konnej, wynająć bryczkę, wóz czy karocę  z zaprzęgiem oraz wziąć udział w rajdzie konnym czy kuligu z ogniskiem. Z rodzinnej tradycji i wielkiego zamiłowania historią zrodziła się oferta udziału tutejszych koni w różnego rodzaju pokazach podczas imprez plenerowych np.: pokazy dawnych prac polowych, omłoty żniwne, pokazy rekonstrukcyjne, czy inscenizacje z udziałem wierzchowców, do których zapraszani są uczestnicy imprez. Właściciele stadniny bardzo cenią i kultywują tradycje patriotyczne, co przejawia się w ich udziale w wielu eventach rekonstrukcyjnych, takich jak Bitwa pod Krojantami czy asystach podczas świąt lokalnych i państwowych. Pan Adam Wołoch jest również współzałożycielem Stowarzyszenia VIII Pułku Strzelców Konnych.Gospodarze tego wyjątkowego miejsca organizują również klimatyczne imprezy plenerowych dla mieszkańców regionu i turystów m.in.: „Śladami tradycji kulturowych regionu”, dożynki czy  Piknik Country, podczas których pokazy z udziałem koni stanowią nie lada atrakcję.

 

Dane kontaktowe:

Otowice 17,

86-070 Dąbrowa Chełmińska

tel. 605 555 141 

Zespół pałacowo – parkowy w Ostromecku

W romantycznym ogrodach królują dwa zabytkowe pałace. Pierwszy z nich, większy  zwany Pałacem Nowym  to niezwykle piękna rezydencja w stylu neoklasycystycznym wybudowana w latach 1832-1848 przez ówczesnego właściciela majątku Jakuba Martina Schoenborna. Budowę dzieła zakończył jego syn Gottlieb. Pod koniec XIX wieku kolejny właściciel majątku hrabia Albrechta von Alvensleben wzbogacił budowlę o dwupiętrowe skrzydło w tak zwanym „kostiumie francuskim” łączącym style neorenesansowy i neobarokowy. Na początku XX wieku rezydencję kolejny raz rozbudowano o salę balową i tarasy ogrodowe. Kierując się na prawo od głównego kompleksu pałacowego, w głębi parku dostrzegamy starszą z budowli, mniejszą ale równie okazałą, zwaną Pałacem  Starym. Ten piękny barokowy pałac  wzbogacono elementami saskiego rokoka, z jego okien rozpościera się widok na dolinę Wisły. Budowla powstała za sprawą Bogdana Teodora Mostowskiego herbu Dołęga, kasztelana płockiego. Rozbudowę kontynuował syn Mostowskiego Paweł Michał, późniejszy wojewoda pomorski. Przekształcił on pałac w prawdziwie wielkopańską siedzibę w stylu warszawskiego rokoka. Oryginalnej bryle Pałacu Starego  uroku dodaje mansardowy dach odzwierciedlający ówczesną modę na chińskie motywy, podwójnie łamany zwieńczony rzeźbą orła. Nie lada gratką dla zwiedzających ten obiekt jest Kolekcja Fortepianów i Pianin ze zbiorów Andrzeja Szwalbego.Założenie rezydencjalne okala park krajobrazowym w stylu angielskim wkomponowanym  naturalną rzeźbę terenu, wyróżniającym się rozległymi połaciami trawników i pięknymi kompozycjami drzew.  Majestatyczne stuletnie dęby, sąsiadują tu z rozłożystymi kasztanowcami, lipami, grabami, klonami, modrzewiami i białymi topolami. U stóp Pałacu Starego  rozpościera się jeden z nielicznych w Polsce ogród włoski w stylu renesansowym.Obecnie kompleks pałacowy należy do Gminy Bydgoszcz, w imieniu której obiektami zarządza Miejski Ośrodek Kultury organizując mieszkańcom Bydgoszczy i okolic podmiejskie centrum kulturalne. W okresie wiosenno – letnim w ogrodach  odbywają się imprezy plenerowe: koncerty, warsztaty, konkursy, spotkania z poezją, imprezy rekreacyjno- sportowe. Na tarasie budynku podczas weekendów czynna jest letnia kawiarenka. Jesienią i zimą przestronne wnętrza pałacu tworzą doskonałą przestrzeń do organizowania aukcji dzieł sztuki, recitali muzycznych, okolicznościowych bali a także naukowych prelekcji. Ponadto w Pałacu Nowym zorganizowano wyjątkowo eleganckie zaplecze hotelowe. Do dyspozycji gości są 22 wygodne, stylowo urządzone pokoje z miejscami  dla 58 osób. W Pałacu znajduje się również  pokój dla osób niepełnosprawnych. Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku słynie także jako wyjątkowo romantyczne miejsce. Na rozłożystych połaciach trawników można organizować tu pikniki i oddawać się chwilom wytchnienia podczas spacerów krętymi alejkami. Ostromeckie ogrody stały się również ulubionym miejscem przedślubnych plenerów fotograficznych dla wielu nowożeńców.  Dostępność: Pałace i park są otwarte dla zwiedzających.

 

Miejski Ośrodek Kultury – Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku

ul. Bydgoska 9, 

86-070 Dąbrowa Chełmińska

Tel: 52 381 79 30, 

e-mail: recepcja@palacostromecko.pl

www.palacwostromecku.pl


Adres

Sztynwag 46, 86-302 Sztynwag

Telefon

501-795-541 / 695-263-202

E-mail

sekretariat@lgdvistula.org

Wszystkie prawa zastrzeżone skarbychelminskie.pl – 2018 Copyright