loader image

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Operacja mająca na celu promocję obszaru historycznej Ziemi Chełmińskiej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Cel operacji: promocja i wzrost atrakcyjności obszaru historycznej Ziemi Chełmińskiej poprzez stworzenie szlaku promującego lokalne dziedzictwo kulturowe oraz lokalną przedsiębiorczość na obszarze działania partnerskich LGD “Vistula-Terra Culmensis -Rozwój przez tradycję”, ” Zakole Dolnej Wisły” oraz Ziemia Gotyku.

Tytuł projektu: Skarby Ziemi Chełmińskiej.

Skarby Ziemi Chełmińskiej logo

PARTNERZY


Generic selectors
Wyłącznie dokładnie pasujące treści
Szukaj w tytułach wpisów
Szukaj w treści strony

Atrakcje turystyczne


Fundacja Twierdza Chełmno

Piesze wędrówki po fortecznym szlaku  Twierdzy Chełmno to doskonała propozycja dla turystów, krajoznawców, pasjonatów architektury obronnej oraz przyrodników. Budowle dawnej Twierdzy Chełmno są zlokalizowane z dala od miasta, rozmieszczone w pewnych odległościach od siebie w zróżnicowanym terenie, są przykładem  sztuki fortyfikacyjnej z początku XX wieku. W ich skład wchodzą zabytkowe forty i schrony piechoty sprzed I wojny oraz budowle z końca 1944 r. Fundacja „Twierdza Chełmno” została powołana w celu propagowania wartości patriotycznych wśród społeczności, utrzymywania  tradycji wojskowych Ziemi Chełmińskiej, upowszechniania historii fortyfikacji chełmińskich. Cele fundacji realizowane są m.in. poprzez organizację wydarzenia plenerowego pod nazwą „Święto Twierdzy Chełmno”, które organizowane jest na ternie Fortu II im. Stanisława Szeptyckiego w miejscowości Dorposz Szlachecki corocznie na początku czerwca. Fort II jest budowlą wzniesioną na początku ubiegłego wieku przez Cesarstwo Niemieckie, składającą się z trzech budowli ceglano betonowych tj. schronu piechoty, dwóch schronów (wartowni) pogotowia oraz specjalnie ukształtowanego terenu, na którym znajdują się wały ziemne, które służyły do prowadzenia obrony obiektu oraz przeprawy promowej w Chełmnie przez wojska piechoty, które stacjonowały w obiekcie. Obiekt nie wykorzystywany w bezpośrednich działaniach podczas I i II Wojny Światowej. Na przedpolach fortu znajduję się mogiła 800 pomordowanych Polaków we wrześniu 1939 r. przez wojska niemieckie. Obecnie obiekt jest udostępniony do zwiedzania po uprzednim umówieniu się za pomocą adresu poczty elektronicznej ftch@onet.pl lub komunikatora na FB.

Grodzisko w Świeciu nad Osą

Na wyniesionym ponad najbliższą okolicę miejscu, w centrum współczesnej nam miejscowości, tuż przy korycie rzeczki Lutryny, znajdowało się niegdyś duże, wczesnośredniowieczne grodzisko. Dzięki wyborowi obronnego z natury miejsca mieszkający w nim ludzie czuli się dość bezpiecznie, a przebywający w grodzie wojskowi strzegli granicy państwa Piastów, którzy teren ten podporządkowali sobie, jak się przypuszcza, w II połowie X wieku. Całość składała się z dwóch części: grodu wojskowego oraz podgrodzia, które użytkowano od X aż powiek XIV, mimo, że w 1217 roku miejsce to zostało poważnie zniszczone pogańskim najazdem. Rozmiar całego założenia świadczy, że Świecie nad Osą było lokalnym centrum politycznym. Odbudowane przez krzyżaków, przez czas jakiś pełniło funkcję wojskową i gospodarczą. Świadczą o tym wydobyte przez archeologów tysiące fragmentów naczyń ceramicznych, narzędzia gospodarstwa domowego, fragmenty uzbrojenia a nawet ozdoby strojów i różne przedmioty z żelaza. Ale to nie jedyne ślady zamierzchłej przeszłości Świecia nad Osą, bowiem okolica kryje wiele pamiątek o mieszkańcach przebywających tu w czasach neolitu, a dokładniej pomiędzy 1300 a 300 rokiem p. n. e.

Izba Pamięci – Dom Wiejski w Gołotach 

Dom wiejski w Gołotach to miejsce spotkań, integracji mieszkańców wsi oraz kultywowania tradycji zakorzenionych w kulturze obszarów wiejskich Ziemi Chełmińskiej. Z inicjatywy Rady Sołeckiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem Leokadii Lasota w 2009 r. powstała tu wyjątkowa wystawa upamiętniająca czasy minionych pokoleń, dawnych mieszkańców wsi oraz historię rozwoju rolnictwa na przestrzeni niemal stu lat. Przedmioty, które można tu zobaczyć zostały przekazane przez mieszkańców Gołot, wiele z nich to cenne pamiątki rodzinne. Pieczołowicie katalogowane i opisane, stanowią eksponaty muzealne nasycone wspomnieniami gołockich rodzin. Od zapomnienia i zniszczenia uratowane zostały tu dawne sprzęty gospodarskie oraz artykuły gospodarstwa domowego. Można tu zobaczyć m.in. cepy, szundy, narzędzia stolarskie,  kołowrotki, tarki do prania i wiele innych. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest stara piła do drewna pochodząca z 1920 r. Dbałość o zachowanie wspomnień przejawia się tu nie tylko pamiątkowych  przedmiotach życia codziennego na wsi, ale także w wielu fotografiach upamiętniających jej mieszkańców. W gablotach na ścianach widnieją stare zdjęcia obrazujące dawne prace polowe, żniwa oraz pierwszych osadników wsi po parcelacji w latach 1934-1936.Dwa pomieszczenia zaaranżowano na  izby domu wiejskiego sprzed kilkudziesięciu lat, gdzie odwiedzający mogą poczuć się jak w domu swoich przodków. Jest tu łóżko z siennikiem nakryte  haftowaną, wykrochmaloną pościelą, stare rzeźbione meble oraz wiele przedmiotów codziennego użytku. W kuchni prócz starych mebli i artykułów gospodarstwa domowego znajduje się piec chlebowy, zbudowany w 2010 r. według tradycyjnych metod, w którym mieszkańcy wsi wypiekają chleb na imprezy sołeckie i gminne.Izbę Pamięci można zwiedzać, po uprzednim umówieniu terminu z p. Sołtys Leokadią Lasota.

 

Dane  kontaktowe:

Adres: Gołoty

86-260 Unisław

Jezioro Chełmżyńskie

Żaglówki, łodzie, kajaki, a zimą bojery pozwalają spojrzeć na Chełmżę od strony wody. Na jego falach można bez trudu dojrzeć kaczki i perkozy, a czasem kormorany. Z uroków jeziora korzystają także wędkarze zasadzający się na okonia i sandacza. Jezioro Chełmżyńskie to polodowcowe jezioro rynnowe, o długości około 6 kilometrów i szerokości sięgającej nawet 550 metrów. Z jednej strony nad jego brzegiem znajduje się miasto Chełmża, z drugiej Zalesie, a wzdłuż brzegów rozsiane są ośrodki wypoczynkowe, pomosty wędkarskie i pola namiotowe. Chełmżyński akwen jest miejscem zawodów motorowodnych, rywalizacji kajakowych i regat. Z uroków wypoczynku nad wodą korzystają coraz liczniej przybywający do Chełmży i okolicznych miejscowości turyści.

Jezioro Kamionkowskie

To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców Torunia i okolic. Pobyt można uprzyjemnić sobie wypożyczeniem sprzętu wodnego, wypiciem chłodnego napoju w punkcie gastronomicznym albo pozjeżdżać do wody ze specjalnej zjeżdżalni. Powierzchnia jeziora wynosi 75 ha, a jego wody mieszczą się w I klasie czystości. Otaczający Kamionki sosnowy las skutecznie izoluje wypoczywających od hałasów przebiegającej w pobliżu autostrady A1 i pozwala dotlenić płuca. Kto chce zostać tu na dłużej i nie wracać do Torunia pociągiem lub autobusem, może przenocować w domku kempingowym. Jezioro przyciąga corocznie wielu amatorów letniego wypoczynku.

Magiczny Stok w Unisławiu

Magiczny Stok w Unisławiu to jedyny profesjonalny ośrodek narciarski w województwie Kujawsko-Pomorskim, który zimą oferuje narty i snowboard na zboczu Pradoliny Wisły, zaś latem zaprasza do parku rozrywki z wieloma atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.W sezonie zimowym Stok dysponuje: trasą zjazdową o długości 400 m z różnicą wzniesień do 40 m, armatkami śnieżnymi oraz ratrakiem, które zapewniają doskonałe dośnieżenie i przygotowanie trasy, a także profesjonalne oświetlenie stoku, trzy  wyciągi narciarskie oraz  największą  w regionie wypożyczalnię nart i snowboardów. Dla miłośników sportów zimowych posiadających własny sprzęt narciarski znajduje się tu również profesjonalny serwis z dostępnymi usługami: szlifowania i ostrzenia krawędzi oraz woskowania ślizgów nart i desek snowboardowych. Strudzonych zimowym szaleństwem przybyszów zaprasza Knajpa Cud z widokiem na stok serwująca pyszną ciepłą strawę i grzańca.W sezonie letnim Stok oferuje liczne  iście magiczne atrakcje, które zapewniają niezapomniane wrażenia : obrotowy kosmiczny tunel, symulator lotu szybowcem, chata, która wymiata, labirynt luster, symulator trzęsienia ziemi, gry w wirtualnej rzeczywistości, euro-bungee, pokój Amesa, dmuchane zamki, łódeczki oraz instalacje edukacyjne „lecimy w kulki”.Pobyt na Magicznym Stoku to zetknięcie z naturą . Ze Stoku rozpościera się urokliwy, pełen barw krajobraz Ziemi Chełmińskiej. Odosobnione położenie Stoku sprawia, że można zaobserwować tutaj wiele gatunków polskiej flory i fauny oraz jednocześnie napawać się ciszą i niezmąconym miejskim zgiełkiem spokojem.  Jest to idealne miejsce wypoczynku i rekreacji.

 

Lokalizacja i dane kontaktowe:

Raciniewo, 86-260 Unisław

Tel. 601 099 979,

e-mail: magicznystok@onet.pl 

Osada Kiełp

W sąsiedztwie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, nieopodal rezerwatów przyrody „Płutowo i „Zbocza Płutowskie” znajduje się niewielka, lecz urocza miejscowość Kiełp. W centrum wsi przy drodze znajduje się atrakcyjne miejsce rekreacji dla mieszkańców i turystów zwane „Osadą Kiełp” . Jest to teren wokół świetlicy wiejskiej, stylizowany na średniowieczną wioskę. Miejsce otoczone drewnianą palisadą, wyposażone w ławy biesiadne, kamienny grill a także wiatę przystosowaną do smażenia powideł śliwkowych. Najmłodsi goście mogą bawić się na placu zabaw znajdującym się na terenie osady. Miejsce nie ma stałych godzin pracy osoby zainteresowane wynajęciem terenu np. na imprezę rodzinną powinien wcześniej uzgodnić to telefonicznie.„Osada Kiełp” kojarzy się głównie z odbywającą się rokrocznie imprezą plenerową zwaną „Biesiadą Królewską”. Jest to organizowana w jesiennym klimacie dawnej wsi impreza promująca walory kulinarne, przyrodnicze oraz turystyczne miejscowości i okolic. Zwykle biesiadnicy rozpoczynają swą zabawę od pieszego rajdu szlakiem rezerwatów przyrody „Płutowo i „Zbocza Płutowskie”. Dla spragnionych wrażeń kulinarnych gospodarze przygotowują oparte o staropolskie tradycje pokazy tj. kiszenie kapusty, wyrabianie masła, parowanie ziemniaków ale przede wszystkim smażenie powideł śliwkowych. Zwykle podczas imprezy organizowane są różne ciekawe konkursy dla dzieci i dorosłych. Na stałe w harmonogram wpisał się już cieszący się dużym zainteresowaniem konkurs fotograficzny pn.” Najpiękniejsze zakątki Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego”. Na stołach nie braknie tradycyjnych smakołyków na słodko i na wytrawnie przygotowanych przez utalentowane panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełpiu. Całość imprezy dopełniają występy muzyczne oraz przejazdy bryczką po okolicach. Biesiada Królewska łączy w sobie klimat i tradycję dawnej wsi  a wszystko to w otoczeniu przepięknej, jesiennej aury.

 

Dane kontaktowe: Gmina Kijewo Królewskie

ul. Toruńska  2

86-253 Kijewo Królewskie

Tel. 56 686 70 56

www.kijewo.pl

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Łowieckiej, Strzelnica

W 2015 roku z inicjatywy Koła Łowieckiego Bażant powstał w Raciniewie profesjonalny Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Łowieckiej. Przy udziale funduszy Unii Europejskiej w niedługim czasie udało się stworzyć wyjątkowe miejsce z którego korzystają myśliwi, dzieci i młodzież podczas lekcji przyrody, miłośnicy przyrody oraz amatorzy strzelectwa. Głównym założeniem tego miejsca jest edukacja przyrodniczo-łowiecka skierowana do dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Ośrodek stale rozwija się i pozyskuje nowe środki na edukację i doposażenie. Rocznie z tego miejsca korzysta około 1 500 osób. Budynek posiada w pełni wyposażoną salę dydaktyczną z projektorem i ekranem. Nauczyciele mogą organizować tu ciekawe lekcje w terenie, które są atrakcyjną formą edukacji połączonej z aktywnością na świeżym powietrzu. Ośrodek posiada dwie ścieżki edukacyjne z licznymi tablicami pełnymi wiedzy przyrodniczej. Pierwsza ścieżka prezentuje  zwierzynę łowną  i znajduje się tuż przy budynku.  Druga zaś usytuowana jest obok zagrody dla danieli przy wyciągu narciarskim. Rozpoczyna się ławo-stołem zadaszonym, a kończy tarasem widokowym, z którego można podziwiać zwierzynę oraz przepiękne widoki na pradolinę Wisły.  Miejsce to jest nie lada gratką dla miłośników strzelectwa, albowiem na teranie ośrodka znajduje się świetnie wyposażona strzelnica. Można tu sprawdzić swoje umiejętności zarówno przy użyciu krótkiej jak i długiej broni.Ośrodek nie ma stałych godzin pracy zatem osoby chętne do zwiedzania muszą się uprzednio umówić telefonicznie bądź mailowo.

 

Dane kontaktowe:Koło Łowieckie Bażant

Adres: 86-260 Unisław

Tel.: 604 18 65 27

e-mail: p.karunislaw@interia.eu

Pałac w Nogacie

Na początku XIX wieku w majątku Nogat staraniem ówczesnych właścicieli ziemskich Kalksteinów powstał klasycystyczny pałac-dwór, który do dziś zachował swój zewnętrzny kształt. O klasycyzmie budowli świadczy m.in. kształt okien i ich obramień oraz ściany zewnętrzne zdobione tzw. boniowaniem. O budynek dbał też kolejny jego właściciel Otto Wunderlich. Do wnętrza pałacu wzniesionego na planie wydłużonego prostokąta wchodzi się do dziś przez drzwi ujęte filarowym portykiem. Wyposażenie pałacu musiało być stosunkowo bogate, skoro do dziś zachowały się w nim piękne kaflowe piece.

Ruiny dworu obronnego w Buszewie

Nowożytna szlachta mieszkała dawniej w gotyckich i renesansowych dworach, kamienicach i wieżach obronnych. W Boguszewie, przy jeziorze Dąbrówka zachowały się ruiny dość dużego założenia mieszkalnego p dworu, który wzniesiono około 1602 roku (jak świadczyła data na jednym ze szczytów) z cegły układanej w wątku kowadełkowym. Specjaliści oceniają, że budowniczym dworu był ktoś kto dobrze znał architekturę Gdańska oraz wykorzystywane tam detale i ornamenty wzorowane na manierystycznej architekturze Niderlandów. Miłośniczką takiej architektury była rodzina Dąbrowskich, która zleciła budowę swej nowej, dwukondygnacyjnej siedziby, dbając o ozdobny detal, okuciowe ornamenty szczytów i ceramiczne pokrycie dachów dworu. Przypuszcza się, że zrębem budowli była starsza, krzyżacka budowla obronna z przełomu XIII i XIV wieku z kaplicą, zakrystią, wieżą obserwacyjno-obronną i przepastnymi piwnicami. Budynek musiał być on także bogato wyposażony. Znajdowały się tu: wewnętrzna klatka schodowa, kuchnia i pomieszczenia mieszkalne właścicieli. W XIX wieku dwór nie był już zamieszkały, więc przekształcono go w kuźnię i spichrz, zamurowując okna i drzwi ale gdy i te funkcje ustały, całość od lat 30-tych XX wieku zaczęła popadać coraz szybciej w ruinę. Dziś zębom czasu oparły się najtrwalsze partie budowli – część jej murów obwodowych.

Stadnina koni w Otowicach

W miejscowości Otowice, do której łatwo trafić przemierzając trasę z Unisławia w kierunku Dąbrowy Chełmińskiej  z oddali można dostrzec ogrodzone padoki w otoczeniu lasu,  po których z wdziękiem poruszają się konie z tutejszej stadniny. Piękne, masywne, szlachetne konie rasy zimnokrwistej w liczbie 60 sztuk tworzą niepowtarzalny obraz , którego widokiem mogą cieszyć oko odwiedzający te urokliwe okolice.Stajnia w Otowicach powstała w 2002 roku, początkowo przeznaczona była dla celów prywatnych, jednak z biegiem lat oraz wzrostem liczby koni stworzyła atrakcyjną ofertę dla klientów.  Można tu skorzystać z profesjonalnych lekcji nauki jazdy konnej, wynająć bryczkę, wóz czy karocę  z zaprzęgiem oraz wziąć udział w rajdzie konnym czy kuligu z ogniskiem. Z rodzinnej tradycji i wielkiego zamiłowania historią zrodziła się oferta udziału tutejszych koni w różnego rodzaju pokazach podczas imprez plenerowych np.: pokazy dawnych prac polowych, omłoty żniwne, pokazy rekonstrukcyjne, czy inscenizacje z udziałem wierzchowców, do których zapraszani są uczestnicy imprez. Właściciele stadniny bardzo cenią i kultywują tradycje patriotyczne, co przejawia się w ich udziale w wielu eventach rekonstrukcyjnych, takich jak Bitwa pod Krojantami czy asystach podczas świąt lokalnych i państwowych. Pan Adam Wołoch jest również współzałożycielem Stowarzyszenia VIII Pułku Strzelców Konnych.Gospodarze tego wyjątkowego miejsca organizują również klimatyczne imprezy plenerowych dla mieszkańców regionu i turystów m.in.: „Śladami tradycji kulturowych regionu”, dożynki czy  Piknik Country, podczas których pokazy z udziałem koni stanowią nie lada atrakcję.

 

Dane kontaktowe:

Otowice 17, 

86-070 Dąbrowa Chełmińska

tel. 605 555 141 

Wzgórze zamkowe w Starogardzie

Stając na szczycie wzgórza zamkowego w Starogrodzie podziwiać możemy iście górski krajobraz. Strome ściany pradoliny Wisły znakomicie nadawały się do założenia tu krzyżackiej budowli. To niepozorne, choć jak się można szybko przekonać, pięknie położone miejsce na którym znajdował się okazały krzyżacki, gotycki zamek zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Składał się on z budynku konwentu, czyli zamku wysokiego, budynków gospodarczych i dwóch przedzamczy. W warowni rezydowali krzyżaccy komturzy, a gdy ziemia chełmińska weszła w skład Prus Królewskich zamek starostowie polscy a następnie biskupi chełmińscy. Odwiedzali go: król czeski Wacław, żona księcia Witolda liczni europejscy rycerze, później na poczęstunek wstępowali królowie polscy płynący Wisłą do Gdańska. Niestety po potopie szwedzkim, mimo remontów zamek chylił się coraz szybciej ku całkowitej ruinie i pod koniec XVIII wieku mury zaczęto sukcesywnie rozbierać, cegłę wykorzystując m.in. do naprawy murów miejskich Chełmna. Patrząc z pustego dziś wzgórza warto zapamiętać, że na dawnym przedzamczu, na którym dziś rośnie kukurydza albo ziemniaki, w XVII wieku biskup chełmiński Kazimierz Jan Opaliński miał stadninę pięknych koni, o które zawsze starannie dbał, jak można przeczytać w jego testamencie.


Adres

Sztynwag 46, 86-302 Sztynwag

Telefon

501-795-541 / 695-263-202

E-mail

sekretariat@lgdvistula.org

Wszystkie prawa zastrzeżone skarbychelminskie.pl – 2018 Copyright